MC Networking

Pas Tillerson, Trump shkarkon edhe zëvendësin e tij, Mike Pompeo sekretari Shtetit, në krye të CIA-s një grua (VIDEO)

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka shkarkuar nga detyra sekretarin e Shtetit, Rex Tillerson. Vendin e tij e ka zënë drejtori i CIA-s, Mike Pompeo. Në një postim në “Twitter”, Trump tha se sekretari i ri i Shtetit do të bëjë "një punë fantastike".

Trump vendosi që Gina Haspel do të jetë drjetoresha e re e CIA-s. Ajo bëhet gruaja e parë që e merr këtë detyrë.

Tillerson, ish-shef ekzekutiv i kompanisë së naftës “ExxonMoibil”, ka marrë detyrën pak më shumë se një vit më parë. Vendimi për shkarkimin e tij u bë i ditur vetëm pak orë pasi ai ishte kthyer nga një udhëtim në Afrikë.

Ndryshimi i i Sekretarit të Shtetit vjen në një moment kur SHBA ka nisur negociatat delikate me Korenë e Veriut lidhur me programin bërthamor dhe me takimin e parashikuar mes Donald Trump dhe liderit komunist Kim Jong-un.

Ndërsa u largua nga Shtëpia e Bardhë për një udhëtim në Kaliforni, Trump u tha gazetarëve se ai dhe Tillerson kishin qenë duke folur për këtë çështje për një kohë të gjatë, por në fund vendosi vete.

"Ne nuk pajtohemi për shumë gjëra", tha Trump, duke cituar marrëveshjen bërthamore të Iranit me epokën Obama.

"Unë mendoj se Rex do të jetë shumë më i lumtur tani", deklaroi Trump.

"Ne nuk po mendonim të njëjtën gjë. Me Mike, Mike Pompeo, kemi një proces shumë të ngjashëm të mendimit. Unë mendoj se do të shkojë shumë mirë", theksoi shefi i Shtëpisë së Bardhë.

Sekretarja për mediat në Shtëpinë e Bardhë, Sarah Sanders i tha reporterëve se Trump i kishte kërkuar më përpara që Tillerson të dorëhiqej.

Një zyrtar i administratës tha se Trump i kishte kërkuar dorëheqjen Tillerson që të premten por ai e bëri vet publike në rrejtin social "Twetter" pa i thën gjë Tillerson.

Vetë Tillerson nuk ka folur fare me Trump dhe nuk e di ende arsyen e shkarkimit të tij, tha nënsekretari për diplomacinë Publike Steve Goldstein.

Ai tha në një deklaratë se Tillerson 'kishte çdo qëllim të qëndronte'. 

Washngton Post raporton se Tillerson u shkarkua të premten, dhe kjo do të thotë se Shtëpia e Bardhë e ka mbajtur të fshehtë rrjedhjen e informacionit duke e mbajtur atë sekret gjithë fundjavës.

Një pjesë e madhe e një pemë të njohur Magnolia, në të majtë, të fotografuar nga Ellipsi në Uashington, të martën, më 26 dhjetor 2017 dhe mbjellë në bazën jugore të Shtëpisë së Bardhë nga Presidenti Andrew Jackson në 1835 është bërë shumë i dobët për të qëndruar në këmbë

Kur kanë kaluar vetëm pak orë nga shkarkimi i Rex Tillerson, Shtëpia e Bardhë shkarkoi edhe nënsekretarin e Departamentit të Shtetit Steve Goldstein, pasi komentoi shkarkimin e sekretarit të shtetit, Rex Tillerson.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë se Shefi i Shtabit John Kelly njoftoi Tillerson të premten se ai do të zëvendësohet, por nuk theksoi kohën, njoftoi CNN.

Goldstein më herët e kishte kundërshtuar publikisht versionin zyrtar të Shtëpisë së Bardhë për ngjarjet që kishin të bënin me shkarkimin e Tillerson. Goldstein tha në një deklaratë se Tillerson nuk fliste me Trump para se të shkarkohej dhe nuk dinte gjë për shkarkimin e tij dhe arsyet e largimit të tij.
 

  • Comments

0 Comments:

Scroll to Top